Ogniwa fotowoltaiczne. Jaka jest zasada ich działania? Co wpływa na ich wydajność?

Zasada działania ogniw fotowoltaicznych polega na tym, że foton (porcja światła) padając na ogniwo fotowoltaiczne wybija elektron krzemu z jego pozycji zmuszając go do ruchu. Ten ruch elektronów to nic innego jak przepływ prądu elektrycznego. Zastosowanie złącz półprzewodnikowych typu p-n w ogniwach umożliwia połączenie tego procesu z przepływem prądu w sieci energetycznej.

Panele fotowoltaiczne produkują prąd stały. Aby móc go wykorzystać musimy zastosować inwerter, czyli falownik, który zamienia prąd stały na prąd zmienny.

Wytwarzanie energii przez panele nie wiąże się z produkcją jakichkolwiek spalin, czy odpadów.

Warto zaznaczyć, że zarówno intensywność światłą jak i temperatura mają wpływ na wydajność paneli fotowoltaicznych, przy czym założyć można, że im intensywniejsze napromieniowanie, tym więcej prądu jest generowane. W czasie zachmurzenia, poranków i wieczorów energia cały czas jest jednak produkowana, ponieważ panele działają nawet, gdy pada na nie światło rozproszone. Panele fotowoltaiczne mają za to większą wydajność przy niższych temperaturach. Ważne jest zatem zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza przy tylnej powierzchni paneli, co przełoży się na większą moc generowaną przez ogniwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *