Instalacje fotowoltaiczne. Jakie są ich rodzaje? Z czego się składają?

W zależności od tego czy jest to instalacja, z której czerpiemy energię na bieżąco, czy ją gromadzimy, wyróżniamy instalacje off-grid oraz on-grid.

System on-grid:

Jest to system, który zamienia pozyskiwany prąd stały, pochodzący z paneli słonecznych, na prąd zmienny, dostarczany do sieci energetycznej. Pozwala to na korzystanie z wytworzonej energii na co dzień, zmniejszając tym samym koszty zużywanej energii lub nawet generując przychód. System fotowoltaiczny typu on-grid składa się z poniższych elementów:

Panele solarne – przetwarzają światło słoneczne na prąd elektryczny

Inwertery (falowniki) – zmieniają prąd stały, wytworzony przez panele fotowoltaiczne, na prąd zmienny, użyteczny w sieci elektrycznej, posiadają zaawansowany układ śledzenia maksymalnego punktu mocy (MPPT od ang. Maximum Power Point Tracking), który może zwiększyć ilość uzyskanej energii nawet o 20% (w relacji do falownika bez układu MPPT). Wszystkie nowoczesne falowniki mają przynajmniej jeden taki układ. Tak naprawdę to sprawność i szybkość działania układu MPPT gwarantuje największe wartości przetworzonej energii, dlatego tak istotny jest solidny inwerter.

Licznik do pomiaru dostawy energii elektrycznej do sieci – instalowany obok dotychczasowego licznika energii elektrycznej. Służy on do pomiaru ilości prądu elektrycznego dostarczanego przez instalację fotowoltaiczną do sieci publicznej.

Dwudrożny licznik energii – wskazuje, czy pobierany przez urządzenia domowe prąd elektryczny pochodzi z własnej instalacji fotowoltaicznej czy z sieci publicznej.

System zabezpieczeń – kontroluje pracę instalacji i odłącza ją w razie awarii

 

System off-grid:

Systemy off-grid to systemy fotowoltaiczne niepodłączone do sieci energetycznej. Wygenerowana przez panele fotowoltaiczne energia elektryczna w postaci prądu stałego jest magazynowana w odpowiednich akumulatorach i może być wykorzystana w dowolnym czasie i miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *